دی وی دی افزایش تراز هزار دی یک روز
خانه » فضا » کشف سیاره ی شبیه به زمین که امکان حیات هست
کانال تلگرام ریاضی 100

کشف سیاره ی شبیه به زمین که امکان حیات هست

سیاره ی کپلر
سیاره ی کپلر

ناسا ساعتی پیش اعلام نموده برای اولین بار موفق به کشف سیاره ای در خارج از منظومه ی شمسی شده که بر روی آن حیات انسان امکان پذیر است.

سیاره ی مذکور که کپلر-۴۵۲بی (Kepler-452b) نام گرفته، توسط جان جنکینس از اداره ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده به عنوان پسر عموی بزرگتر و مسن تر زمین خوانده می شود و ذکر می گردد در طول سالیان متمادی اولین سیاره ایست که می توان آن را “قابل سکونت” برای انسان خواند، زیرا توانایی نگهداری آب بر روی سطح خودش را دارد.

در ادامه با ریاضی صد همراه باشید.

البته  نباید انتظار داشته باشیم که بشر بخواهد یا قادر باشد در آینده ای نزدیک به کپلر ۴۵۲-بی نقل مکان کند. این عدم انتظار از دو مسئله ناشی می شود، اول اینکه ما با سیاره ای طرف هستیم که ۶۰ درصد بزرگتر از زمین است، لذا جاذبه ی آن به مراتب قوی تر از خانه ی کنونی مان محسوب می گردد و راه رفتن بر رویش بسیار سخت تر خواهد بود.

دلیل دوم هم اینکه با سیاره ی مورد بحث ۱۴۰۰ سال نوری فاصله داریم و لذا اگر روزی قادر شویم با سرعت نور سفر نماییم احتمالاً فضانوردانمان برای رسیدن به دنیایی جدید بیش از یک هزاره در راه خواهند بود.

حیات در جاهای دیگر
حیات در جاهای دیگر

گفتنیست کپلر-۴۵۲بی تنها ۵ درصد بیش از زمین با ستاره ی خود فاصله دارد، بدین ترتیب هر سال در آن ۳۸۵ روز خواهد بود و غروب و طلوعش نیز چندان با آنچه که هم اکنون تجربه می کنیم تفاوت نخواهد داشت، هر چند که خورشید ۲۰ درصد روشن تر به نظر می آید. سطح آن نیز صخره ایست و اتمسفرش قدری سنگین تر و ضحیم تر، میزان حرارت ستاره ی روشنی بخشش هم با خورشید برابری می نماید.

اما از همه ی تفاسیر صورت پذیرفته که گذر کنیم کشف اخیر ناسا بسیار حائز اهمیت است و یکبار دیگر امیدها را برای یافتن حیات فرا زمینی زنده نموده، کسی چه می داند شاید در آینده ای نه چندان دور عاقبت موفق شویم بیگانگان را ملاقات کنیم.
تحلیل مهندس حامد دلیجه :

۱۴۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد. وای-وحشتناکه! فک کنید اگر با سرعت نور حرکت کنید ۱۴۰۰ سال در راه هستیم تا به آن برسیم.حالا میتونی سرعت نور را تصور کنی؟ سرعتی که در یک ثانیه ۶ دور محیط زمین را دور میزنه! واقعا ما چی هستیم؟کجا هستیم؟چرا هستیم؟قراره چی بشه؟
بسیار با مساله عجیبی روبرو هستیم! ممکنه ماها خواب باشیم و وقتی بیدار بشیم چیزی نباشیم که الان هستیم ما در خوش بینانه ترین حالت فقط ۵% جهان را میتوانیم تصور کنیم. و مابقی نورش هنوز نرسیده که بشه تحلیل کرد
شاید اصلا ما هیچ هستیم. به سلولی که داخل بدنت هست و تولید مثل میکنه و بعدش میمیره اهمیتی میدی؟؟ در این دنیای به این بزرگی ما مثل اون سلول هستیم.عددی نیستیم و کسی باما کاری نداره
من فکر مبکنم قوانین دنیای ما در خارج از اون دیگه نباشند و فقط مختص دنیای ما باشه و همین بزرگترین چالشه واسه کسایی که در آینده به مرز دنیای ما میرسند و ازش عبور میکنند. اون روز دوستم میگه حامد چقد پیشرفت کردیم که ۳۰۰ تن هواپیما رو هوا میمونه-گفتم دادش خود زمین رو هواست!! یعنی محیط و جغرافیای ما در جهان کلی پیش فرض ها در ذهن ما میذاره و ما با اون به تکامل می رسیم. وقتی از زمین دور بشی در ایستگاه بین المللی انتظار ندای اجسام بیفتند.اگر خیلی دورتر بشویم شاید انتظار هیچ یک از قوانین فعلی را نداشته باشیم!
بینهایت اعداد حقیقی از بینهایت اعداد طبیعی بزرگتره. دنیا مرزی نداره-اگر مرز داشته باشه باید یجا تموم بشه و دیواری چیزی باشه. دیوار وقتی هست که اونطرفش چیزی باشه پس ادامه داره و میره ه
از دید ناظر روی کره زمین نور باید هزار چهارصد سال را طی کنه تا برسه به سیاره مورد نظر( کپلر)اما طبق نظریه نسبیت انیشتن این به این معنی نیست زمان برای فضانورد درحال حرکت هم هزارو چهارصد سال طول میکشه درواقع برای کسی که با سرعتی نزدیک به سرعت نور در حال حرکت میباشد زمان بسیار تا بسیار کند حرکت میکند و اگر روزی انسان موفق شود سفینه ای را با سرعت نور به سمت سیاره مورد نظر پرتاب کن زمان برای فضانوردان می ایستد که من (حامد دلیجه) با یک پارادوکسی میخوام این نطریه انیشتین را رد کنم ولی فعلا در حال تحقیق هستم 🙂
۵۰۰ سال پیش کسی فکرشو میکرد انسان پرواز کنه یا به فضا بره یا کائنات رو کشف کنه ؟ کوجکترین شکی ندارم در آینده انسان حتی از نور هم سریعتر در فضا حرکت میکنه و جهانهای دیگه رو کشف میکنه یا امکانش هست همونطور که الان از سفر به شهرها و کشورهای دیگه صحبت میکنیم اون زمان برای تعطیلات بریم کهکشان همسایه ! و حتی زمانی میرسه بشر مثلا سال ۴۰۱۴ این متن من رو بخونه و بگه بریم حامد رو زنده کنیم و میدونم میتونن من رو زنده کنن!

با وبسایت ریاضی صد همراه باشید تا برای عاشقان فضا و زمان مطالب به روز خودم را بنویسم و همچنین فیلم و مستندات خوب را اینجا معرفی کنیم.

به عظمت کهکشان ها فکر کن. خواهش میکنم 🙁

نترسید که تا بشر اونجاها را کشف کنه ما خواهیم مرد و حسرت به دل میشیم و… بشر اون زمان مفاهیم زمان را تغییر خواهد داد و مارا زنده خواهد کرد و ما میتونیم به سیارات دیگر برویم. توراخدا انسان های سال ۴۰۱۴ میلادی من رو زنده کنین- میدونم این اینترنت من مانند کتیبه ای قدیمی در سال ۲۰۱۴ برای شماهاست.
ماعکسی که از اون سیاره الان دیدیم مال ۱۴۰۰ سال پیش ش هست 🙂 ممکنه الان تغییرات اساسی کرده باشن

۲ نظرات

 1. خیلی خیلی جالبه بیصبرانه منتظر ادامه اش هستم
  نمیدونستم انقد به هوا و فضا علاقه دارم

  • مهندس دلیجه

   حتما ادامه می دهیم.
   بله به نظر من کسایی که علاقه ندارند مشکل دارند 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code