دی وی دی افزایش تراز هزار دی یک روز
خانه » مشاوره » برنامه ریزی و نحوه مطالعه » مقابله با رویا پردازی هنگام درس خواندن
کانال تلگرام ریاضی 100

مقابله با رویا پردازی هنگام درس خواندن

سلام مهندس دلیجه، من یک دانش آموز بسیار خیال پردازم. هنگام مطالعه، ذهنم در ۱۰ دقیقه اولین ساعات مطالعه پر می کشد و خیال پردازی ام آنقدر زیباست که ساعت ها طول می کشد و به درس برگردم. چه کار کنم که کمتر خیال پردازی کنم؟ یا اصلا چطوری از خیال پردازی در جهت مثبت بهره بگیرم؟
مقابله با رویاپردازی هنگام درس خواندن
مقابله با رویاپردازی هنگام درس خواندن

مقابله با خیال پردازی هنگام مطالعه

دوستان خوبم : مکان مطالعه را یک مکان ثابت در منزل در نظر بگیرید وسعی کنید آن را تغییر ندهید. هر دانش آموز به یک مکان با تقریباً یک مترمربع مساحت نیاز دارد. برخی میز مطالعه دارند و برخی روی زمین درس می خوانند (البته هرگز مکان مطالعه را روی تخت خواب قرار ندهید.مگر زمانی که میخواهید لغت زبان بخونید)

صحبت طولانی با افراد خانواده، مکالمه تلفنی، غذا خوردن، تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی و … در این مکان اشتباه است. هرگاه هنگام مطالعه متوجه شدید در افکار خود غوطه ور شده اید، یک کار ساده انجام دهید: از جای خود برخیزید و به مکان دیگری بروید (حتی شده دو متر دورتر از مکان مطالعه) و درآنجا افکار خود را تعقیب کنید.

از مکان مطالعه فقط برای مطالعه استفاده کنید. خوردن کمی آجیل (به جز تخمه) یا میوه، در هنگام مطالعه در این مکان اشکالی ندارد، ولی انجام هرکار دیگری در این مکان، که بیش از سه دقیقه متوالی زمان بر باشد، غلط است.

بخاطر اینکه ذهن ما خیلی راحت شرطی می شود. وقتی در مکان مطالعه عادت کنید که فقط درس بخوانید بعد از مدتی وقتی درآن مکان قرار بگیرید اتوماتیک فقط درس می خونید.

خواندن همراه با زمزمه کردن مطلب درسی یا نوشتن مطلب روی کاغذ هم می تواند از رفتن شما به سوی خیال پردازی جلوگیری کند. درس خواندن همراه با دوستی که درس خوان و در مطالعه جدی باشد نیز مؤثر است؛ اما شرطی شدن به مکان مطالعه، یکی از مؤثرترین راهکارهاست.

منبع : ریاضی ۱۰۰

مهندس حامد دلیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *