دی وی دی افزایش تراز هزار دی یک روز
خانه » رادیو ریاضی صد » فایل صوتی زندگی یک کنکوری در ماه های مختلف سال
کانال تلگرام ریاضی 100

فایل صوتی زندگی یک کنکوری در ماه های مختلف سال

فایل صوتی زندگی یک کنکوری در ماه های مختلف سال

گاه شمار زندگی کنکوری

 

می توانید این فایل صوتی را آنلاین پخش کنید و همزمان متن پایین را هم بخوانید

 

دانلود فایل صوتی گاه شمار زندگی کنکوری


گاهشمار زندگي يک کنکوري از نگاه يک معلم

 

مهر ماه یک کنکوری
مهر ماه یک کنکوری

 

اولين جلسه کلاس دانش‌آموزان سال چهارم است. 30 دانش‌آموز که گوش تا گوش کنار هم نشسته­اند و در چشم­هاي همه آنها نور اميد و اطمينان به چشم مي‌خورد، انتظار قريب به اتفاق آنها قبولي در رشته‌هاي پزشکي، دندانپزشکي، داروسازي يا فيزيوتراپي و چند رشته در همين حدود است؛ به عبارت ديگر، همه آنها مايلند که رتبه سه رقمي يا در نهايت هزار و خرده‌اي بياورند تا بتوانند در رشته مورد علاقه‌شان پذيرفته شوند. با توجه به تجربه سال‌ها تدريس  به آنها مي‌گويم  که چه راه سختي در پيش دارند و اينکه از همين امروز بايد با جديت درس بخوانند، کوتاهي نکنند و به مديريت زمان به عنوان يک اصل مهم و حياتي توجه کنند. درباره درسم هم به آنها مي‌گويم که براي آنکه تا زمان برگزاري آزمون سراسري به دوره اين درس هم برسند بايد هفته‌اي چند صفحه  و چند ساعت درس بخوانند.  همه با  تکان دادن سر تاييدم مي‌کنند و چند نفري هم  يکي دو سؤال دارند  و عنوان کتاب‌هاي تست و کمک آموزشي مرتبط  با درسي را که تدريس مي‌کنم، مي‌خواهند.

آبان ماه یک کنکوری
آبان ماه یک کنکوری


مي‌گويم : پس چه شد؟ مگر قول نداديد که همراه با من جلو بياييد؟ مگر نگفتيد که امسال از کوتاهي خبري نخواهد بود؟ پس چرا از نخواندن و نتوانستن حرف مي‌زنيد؟
جمله‌ام تمام نشده، داغ دلشان تازه مي‌شود و مي گويند که وقت کم مي‌آورند و هيچ کس آنها را درک نمي کند و هر  معلمي مي‌خواهد که به درس او بيشتر توجه کنند و اينکه بعضي روزها تا ساعت 4 بعد از ظهر کلاس دارند و ….
حرف‌ها برايم تازگي ندارد؛ بهانه‌هاي هرساله بچه‌هاست. توي دلم مي‌گويم خوب قرار هم نيست که همه اينها رتبه عالي بياورند. درست است که آرزوي همه آنها همين است، اما در عمل تعداد انگشت شماري از بين همين دانش‌آموزان با انگيزه تلاش لازم را براي کسب رتبه سه رقمي خواهند داشت.
لبخند مي‌زنم و سرم را به نشانه تاييد تکان مي‌دهم و مي‌گويم: فقط تلفن و کامپيوتر و موبايل را کنار بگذاريد تا ببينيد که چقدر زمان بيشتري براي مطالعه خواهيد داشت.
يکي از بچه ها با شيطنت مي‌گويد: آينه را فراموش کرديد خانم‌! روي آينه را هم بايد بپوشانيم!

اسفند ماه یک کنکوری
اسفند ماه یک کنکوری


هر روز يکي دو نفر سراغم مي‌آيند و از برنامه شان مي‌گويند؛ اينکه تا حالا آن طور که بايد درس نخوانده‌اند، اما از اين به بعد حسابي درس خواهند خواند، و اينکه هدفشان قبولي در يک رشته خوب است و آيا اگر از حالا روزي 13 ساعت درس بخوانند، موفق مي‌شوند.
اينکه اگر فلان درس را نخوانند و در عوض بهمان درس را حسابي بخوانند، رتبه خوبي کسب مي‌کنند؛  اينکه چطور تمرکز کنند تا فکرشان هنگام مطالعه به هزار جا نرود و حواسشان پرت نشود، و  اينکه براي تعطيلات نوروزي چه برنامه‌اي داشته باشند تا بيشترين بهره را ببرند؛ درس‌هاي پايه را بخوانند يا سال چهارم را، عمومي بخوانند يا تخصصي، فقط درس بخوانند يا کنارش تست هم بزنند، و….

اردیبهشت ماه یک کنکوری
اردیبهشت ماه یک کنکوری


کمتر نشاني از آن چهره­هاي مصمم و مطمين  ديده مي‌شود. بعضي از آنها درصدهايشان را در آزمون‌هاي آزمايشي نشانم مي‌دهند و مي‌گويند با اينکه يک ماهي «بکوب» خوانده‌اند رتبه‌شان  چندان بهتر نشده است. يکي ديگر درباره مهندسي معکوس و شيوه‌هاي تست زني بدون  خواندن سؤال و فقط براساس گزينه ها مي‌پرسد و مي‌خواهد بداند که تا چه حد مي‌تواند به آنها اعتماد کند. ديگري مي‌گويد که اصلاً مضطرب نيست و خيلي هم خيالش راحت است؛ چون تصميم گرفته است که براي سال آينده آماده شود و امسال فقط به عنوان يک تجربه  در آزمون سراسري شرکت کند.
عده‌اي از بچه‌ها هم درباره سمينار فلان مدرس کنکور، کلاس‌هاي جمع‌بندي  و تست زني خانم … يا آقاي … و سي دي‌هاي تبليغاتي بهمان مؤسسه سخن مي‌گويند و در فکر ثبت‌نام در اين سمينارها که قيمت‌هاي نجومي نيز دارند، هستند تا شايد اين سمينارها اطلاعات لازم را به آنها تزريق کنند و راه چند ساله را يکشبه طي نمايند.

مرداد ماه یک کنکوری
مرداد ماه یک کنکوری


«اين حق من نبود»؛ چند روزي است که اين عبارت را بيشتر از هر چيز ديگر مي‌شنوم؛ داوطلباني که با به يادآوردن رتبه‌شان اشکشان جاري مي‌شود يا خشمگين مي‌شوند و با درماندگي، آرزوها و اميدهايشان را بر باد رفته مي‌بينند؛ دانش‌آموزاني که اميدشان رشته پزشکي بود و اکنون مطمين نيستند که در رشته‌هاي کارشناسي هم در شهر محل سکونتشان  پذيرفته مي‌شوند يا خير.
جواناني خسته که اين عدم موفقيت را تقصير برنامه‌ريزي نامناسب مدرسه، کوتاهي معلم‌ها، نامفهوم بودن کتاب‌هاي درسي، دشواري آزمون سراسري، حوزه نامناسب  و خلاصه همه چيز و همه کس مي‌دانند و البته در اين وسط خودشان کمترين اشتباه را مرتکب شده‌اند و کمترين تقصير را دارند؛ بخصوص که يک ماه آخر را خيلي درس خوانده‌اند يا اگر هم خيلي نخوانده‌اند مال اين بوده است که برنامه خوبي نداشتند و نمي‌دانستند که چه بايد بخوانند و چه تستي را بزنند.
بيشتر نقش يک گوش شنوا را برايشان بازي مي‌کنم. مي‌دانم که اين روزها بيشتر مي‌خواهند يک نفر شنواي درد دل‌هايشان باشد و نمي خواهند کسي اشتباهاتشان را به آنها يادآوري کند؛ اما  ناخودآگاه ياد روزهايي مي‌افتم  که چقدر نگرانشان بودم و چقدر براي اينکه وقتشان را صرف ديدن فلان سريال تلويزيوني مي‌کنند، با دوستانشان به گردش و تفريح مي‌روند و در مدرسه، خودشان را درگير حرف و سخن‌هاي بي‌ارزش مي‌کنند، دغدغه ذهني داشتم.
خوب مي‌دانم که لازمه جواني، انجام اين تفريحات است، اما بارها به آنها گفته بودم  که شما بايد مثل يک ورزشکار المپيک رفتار کنيد؛ ورزشکاري که خود را براي شرکت در مسابقات المپيک آماده مي‌کند، براي يک هدف متعالي حاضر است بسياري از تفريحاتي را که همسن و سالان او دارند، کنار بگذارد و وقتش را صرف تمرين‌هاي سخت و سنگيني کند تا او را آماده شرکت در اين مسابقات رقابتي و نفس‌گير مي‌سازد. شما هم بايد بسياري از تفريحات هم سن و سال‌هاي خود را کنار بگذاريد تا در المپيک کنکور موفق شويد و رتبه‌تان بهتر از ديگراني  شود که همانند شما دانش‌آموزاني خوب و کوشا هستند، اما تمرين‌هاي لازم را براي حضور در اين مسابقه پر رقيب نکرده‌اند.

شهریور ماه یک کنکوری
شهریور ماه یک کنکوری


زمان اعلام اسامي پذيرفته شدگان آزمون سراسري نزديک است. گهگاه بچه‌ها زنگ مي‌زنند و مي‌پرسند که من فکر مي‌کنم آنها در چه رشته‌اي يا چه دانشگاهي قبول مي‌شوند و آيا احتمال دارد که تا انتخاب پانزدهم يا سي‌ام قبول شوند، و من هر بار متذکر مي‌شوم که پيش‌گو نيستم و پذيرش آنها در يک رشته محل به ده‌ها امر بستگي دارد و هيچ کس به طور قطع نمي‌تواند  به آنها بگويد که در چه رشته‌اي پذيرفته خواهند شد؛ مگر اينکه رتبه‌شان، يک رتبه يک رقمي يا دو رقمي بسيار خوب باشد  تا بتوانند به طور يقين در هر رشته محلي  که انتخاب کرده‌اند، پذيرفته شوند.
و باز مجبورم شنواي گله‌‌هايشان باشم و شاهد اين باشم که به جاي پذيرفتن مسؤوليت آنچه کرده‌اند، معترض باشند.
اين روزهاي باقي مانده تا اعلام اسامي نهايي پذيرفته شدگان، خوب است که يک بار کلاهمان را قاضي کنيم و به مرور گذشته بنشينيم و ببينيم که: آيا ما نيز مثل رتبه‌هاي برتر آزمون سراسري از روز اول ( حداقل از سال اول دبيرستان ) خوب درس خوانده‌ايم؟ آيا هيچ وقت کار امروز را به فردا نينداخته‌ايم؟ آيا سر کلاس شش دانگ حواسمان به درس و گفته‌هاي معلم‌ها بود؟ آيا درس خواندن و حل تکليف‌ها اولين گزينه انتخابي ما بود يا از سر سيري و بي‌حوصلگي بعضي از تکاليفمان را انجام مي‌داديم؟ آيا در کلاس درس به فکر تکه انداختن و خوشمزگي کردن و خنداندن دوستانمان بوديم يا مي‌خواستيم که همه نکته‌هاي درسي را بفهميم و بعد از کلاس درس خارج شويم؟! آيا پيش نيامد که سر کلاس تنقلات بخوريم و ذوق کنيم که معلممان رويش به تخته بود و متوجه نشد؟!
به قول يک دکتر روان‌شناس: «متاسفانه بسياري از جوانان  فکر مي‌کنند که موفقيت، قدم آخري است که برمي‌دارند؛ اما بايد اين واقعيت را بپذيرند  که موفقيت با اولين قدم شروع مي‌شود. مي‌توان مسافري را مثال زد که هدفش رفتن به شمال است، اما به اشتباه جاده‌اي را که به شرق مي‌رود انتخاب مي‌کند؛ چنين فردي با اشتباه کردن در همان اول مسير به هدف خود نخواهد رسيد. جوانان نيز اگر قدم اول را اشتباه بردارند، احتمال اينکه گام‌هاي بعدي را هم به اشتباه بردارند، زياد است و در نهايت به مقصود خود هم نخواهند رسيد.»
تمام عکس ها توسط حامد دلیجه انتخاب شده است .لینک متن اصلی در پایین هست 

منبع : ریاضی 100

 

لینک مقاله در پیک سنجش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code