دی وی دی افزایش تراز هزار دی یک روز
خانه » مشاوره » برنامه ریزی و نحوه مطالعه » چون دوستات جمعه هستند تو پنج شنبه هستی!
کانال تلگرام ریاضی 100

چون دوستات جمعه هستند تو پنج شنبه هستی!

 

شما میانگین ۵ نفر از دوستان نزدیک خود هستید.

شما میانگین 5 نفر از دوستان نزدیک خود هستید.

از شما دانش آموزان و کنکوری ها میخواهم نام ۵ نفراز افرادی که بیشترین ارتباط را با آن ها دارید  بنویسید. این افراد ممکن است مجازی یا حضوری باشد.

خب میخواهم با یک داستانی براتون توضیح بدهم که چطور دوستان و نزدیکان در سرنوشت شما تاثیر می گذارند.

آرش پسری ۱۸ ساله هست که امسال کنکور دارد. جدیدا رفتارهای آرش تغییر کرده و یک سری تیکه هایی می اندازد که قبلا استفاده نمی کرد. وقتی وارد اتاقش می شوی عکس هایی از بازیکنان ورزشی می بینی و همچنین وقتی موبایل آرش را چک میکنیم میبینیم که پر از بازی فوتبال و… هست و همچنین عکس ها و کلیپ های فوتبالی زیادی از سایت ورزش ۳ دانلود کرده است.

و دونه دونه اسامی بازیکنان را بلد بود و از آن ها به عنوان الگوهای خود یاد می کرد.

پی نوشت : دوستان توجه کنید که منظور من حامد دلیجه این نیست که ورزش خوب نیست یا دنبال کردن کلیپ و مسابقات ورزشی خوب نیست. خیر. من میخواهم با این داستان قضیه ی ۵ +۱ را براتون کامل توضیح بدم و بعدش ربطش بدم به کنکور. پس در ادامه با ریاضی صد همراه باشید.

آرش جدیدا می رفت با یک سری از دوستانش کار رپ انجام می داد و همچنین اسامی لات های شهر را یادگرفته بود و بعضی مواقع هم با دوستاش کافه می رفت و….

همان آرشی که فوق العاده پسر باهوشی بود و همیشه نمراتش خوب می شد و کلی رویا برای درس خوندن خود داشت. آرش رفتارهاش تند شده بود. ظرفیت تحمل مشکلاتش خیلی کم شده بود. قبلا پسر با جنبه و با ظرفیتی بود. یاد درس خسرو ادبیات دوم افتادم.

آرش با خودش استدلال میکنه که از بازی pepe خیلی خوشش میاد وقتی که تیمش می بازد کلی عصبانی میشه و شرط بندی ای که با دوستاش انجام داده بود را می بازد. و دوسه روز طول میکشه که به حال عادی برگرده و بتونه درس بخونه. چون ۲-۳ روز مورد هجوم پیامک های دوستاش و تمسخرهاش قرار میگیره.

این بازیکن را که همتون می شناسید چطور شخصیتی دارد و این فیلم گویا می باشد.

دانلود ویدیو (البته توصیه نمیکنم چون حرفهای خودم نقض میشه 🙂 و تبدیل به آرش میشین

اون بازیکنم خودش رو اعصاب بود با یک اشاره خودشو زمین انداخت

خب بچه ها حالا بیایید در ریاضی صد با هم تحلیل کنیم که چرا آرش اینجوری شده؟!

این آقا آرش یکی از الگوهای زندگیش را په په گذاشته بود.

په په ای که  همه ی فوتبال دوستان می دانند که چقدر بازیکن پرخاشگر و درنده ای هست.  حالا می تونید تشخیص بدین که چرا آرش خشن و تند و با ظرفیت کم شده. البته شاید بعضی دوستان بگن که آرش چون خشن هست از په په خوشش می آید. در مورد داستان مرغ و تخم مرغ قبلا در ریاضی صد حرف زدم. توصیه میکنم سری بزنید.

بله آرش بدون اینکه بداند رفتارهاش و شخصیتش تغییر کرده و یک نیرویی فراتر از ذهن آرش اورا جلو می برد. و چون جوان و خام بوده فکر می کرده که کار خودش درست هست.

دوستان من همین الان به اخلاق های خودتان و رفتارهاتون دقایقی فکر کنید. آیا کارهای شما الگوبرداری شده از دیگران هست ؟؟  میدونم بعضی هاتون الان به فکر فرو رفتید.

تقلید کردن

آرش پسری باهوش بود و الان می تونست خیلی وضعیت بهتری داشته باشد. شاید شما هم کارهای آرش را به گونه ای دیگر در زندگی تون انجام داده باشید. تقلید کردن های بدون فکری که رفتار و روحیات شما را تغییر دادند و شما را از اهداف قبلی خودتان دور کرده اند.

الان نمیخوام در مورد فوتبال و خوبی و بدی هاش حرف زدم. سایت ما کنکوری هست و هدفمان افزایش دانش و توانایی های علمی شماست.

یک شخص را الگو گذاشتن و تقلید کردن از بعضی کارهایش چیز بدی نیست ولی شما مجبور نیستی اون فرد را خدای خودت قرار بدی و هرکاری که اون انجام میده را انجام بدی. نسخه ی زندگی برای همه یکی نوشته نشده.

تقلید کردن نا به جا

خوب بچه ها الان تاثیر افراد دیگر بر روی خود را دیدید. حالا بیایید قضیه ی ۵+۱ را بازتر کنیم.

حتما لازم نیست این ۵ نفری که شما باهاشون ارتباط نزدیکی دارید حضوری و فیزیکی باشد. این ارتباطات شما می تواند مجازی هم باشد.

 

برای حامد دلیجه ۵ نفر در سال ۹۴ اینجوری هست :.

اول : دانش آموزان و کنکوری ها

دوم : سایت های مدیریتی و تجارت و بازاریابی

سوم : فیلم ها و مقالات و کتب علمی در مورد فضا و نسبیت و کهکشان

چهارم : افراد موفق در زمینه های مختلف که هرجا گیرم بیاد (تاکسی،اداره ها،هرجا که مواجه بشم حرف زدن را باهاش شروع میکنم و ازش یاد میگیرم)

پنجم : یک سری دوستان قدیمی از دوران راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه که شاید ۴۰ روز یکبار باهاشون باشم.

این ۵ نفر کسایی هستند که من حامد دلیجه باهاشون در ارتباط هستم.

هر فرد میانگین 5نفر دوستان خود است

شما دانش آموز و کنکوری میتونی ۵ نفر را اینجوری تعریف کنی

اول : فامیل های نزدیک و خانواده

دوم : رتبه برتر های کنکور سال های قبل مدرسه خودتون یا از بین آشناهاتون اگر کسی هست.

سوم : دوستان و همکلاسی هایی که از لحاظ درسی و شخصیتی آدم های خوبی هستند

چهارم : سایت های ورزشی و کنکوری و علمی و سرگرمی

پنجم: دوستان مجازی در تلگرام و چت و….

 

شما میانگین ۵ فردی هستند که بیشترین ارتباطات را با آن ها دارید. شاید در حال حاضر بگویی من خیلی درسم خوبه یا من بابام خیلی پولداره یا ما خانوادمون خیلی خوبه و.. باوجوداینکه بین بچه های ضعیف تر هستم. اما حرف من حامد دلیجه بعد از ۳۵ سالگی شماست. اونموقع میفهمی که کجا هستی.

پس با هوشیاری کامل دوستان خودتان را انتخاب کنید. دوستان کنکوری پرتلاش تاثیر خیلی خوبی بر روی شما دارند.

زمانی که من اول دبیرستان بودم یک معلم زبانی داشتم بهم می گفت که حامد! چون بقیه همکلاسی هایت جمعه هستند تو پنج شنبه هستی. می گفت اونها چلله ی مرداد هستند و تعطیل هستند و فکر نکن تو خفن هستی. همین حرفهایش باعث شد که من درس کوچ پرندگان highway in the sky  رو کامل حفظ کنم. وقتی میگم کامل یعنی جملات اول درس+ ریدینگ + لغات +گرامر و…… اومدم تو کلاس کاملا از حفظ درس را براش گفتم.

درس کوچ پرندگان زبان اول دبیرستان

The air is cool. A yellow moon shinies brightly ……

بعدش گفت خیلی خوبه ولی این حفظ کردن که فایده ای نداره. گفتش سعی کن زبان را خوب یادبگیری و بتونی باهاش از خودت جمله دربیاری . منم رفتم چند روز بعد یک داستان انگلیسی نوشتم. اسم داستانم این بود

A bad story with good finish

در مورد بیماری مادرم بود و اینکه باعث شده بود دکتر بهش تخت مخصوص تجویز کنه و وقتی که مامانم خوب شد اون تخت را به من می داد و….

بعدش یک جای اون داستان نوشته بودم mr dr  بهم گفت این غلطه و نیازی نیست اول دکتر از آقا استفاده کنی. از این ماجرا و داستان هاش الان نزدیک ۱۰ سال می گذره. ولی هنوزم یادمه. معلم ما در جنگ اسیرشده بود و خیلی سختی ها کشیده بوده برای همون ما را یک مشت جسد بی مصرف تلقی می کرد.

در مورد شهدا اینجا  نوشتم.

موفق شدن در کنکور با وجود دوستان بد

بچه ها سپاسپگزارم اینجا درست به کار برده شده ؟ ذ هست یا ز؟

پس بچه ها اگر در بین دوستاتون افرادی ندارید که به فکر موفق شدن باشند، نگرش خود را تغییر دهید و بدونید اونها جمعه هستند و نباید به پنج شنبه بودن خود بنازید. بعدش که بزرگتر شدم و نزدیک کنکور شد. من همیشه خودم را با درصد نفرات برتر مقایسه می کردم. و با دوستان همکلاسی خودم که درسشان بد بود کاری نداشتم. مثلا به شاگرد دوم مدرسه می گفتم من این آزمون تراز کانونم اگر ۱۰۰۰ تا بیشتر از تو نشد شرط را بهت می بازم. یعنی اگر تراز من ۷۴۰۰ می شد و تراز شاگرد دوم ۶۴۰۱ می شد من حامد دلیجه شرط را می باختم. بعد ها که کنکور برگزار شد دوستام بهم گفتند تو خیلی تاثیر خوبی در موفقیت ما داشتی و شما ما را هل می دادی به جلو. چون وقتی نفر اول هستی سخت هست که بتونی پیشرفت کنی. باید از کلاست دل بکنی.

 

منبع : ریاضی صد

مهندس حامد دلیجه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *