دی وی دی افزایش تراز هزار دی یک روز
خانه » فضا » بهترین دوران زندگی کی هست ؟
کانال تلگرام ریاضی 100

بهترین دوران زندگی کی هست ؟

قبلا یک مطلبی در مورد قدر کنکور را بدان وقتی تموم بشه میفهمی چی میگم در ریاضی صد نوشتم. بعد از مطالعه ی این داستان توصیه میکنم که بخونیدش.

پانزدهم ژوئن بود و من تا دو روز دیگر وارد سی سالگی می‌شدم. وارد شدن به دهه‌ای جدید از زندگیم نگران کننده بود، چون می‌ترسیدم که بهترین سال‌های زندگیم را پشت سر گذاشته‌ام.

بهترین دوران زندگی کی هست ؟

عادت جاری و روزانه من این بود که همیشه قبل از رفتن به سرکار، برای تمرین به یک ورزشگاه می‌رفتم. من هر روز صبح دوستم نیکولاس را در ورزشگاه می‌دیدم. او هفتاد و نه سال داشت و پاک از ریخت افتاده بود. آن روز که با او احوالپرسی می‌کردم، از حال و هوایم فهمید که سرزندگی و شادابی هر روز را ندارم. به همین خاطر، علت امر را جویا شد.

 

به او گفتم که از وارد شدن به سن سی سالگی احساس نگرانی می‌کنم. با خود فکر می‌کردم که وقتی به سن و سال نیکولاس برسم، به زندگی گذشته‌ام چگونه نگاه خواهم کرد. به همین خاطر از نیکولاس پرسیدم : ببینم، بهترین دوران زندگی شما چه موقعی بود؟

با سایت ریاضی صد برترین وبسایت دبیرستانی کنکوری کشور همراه باشید.

نیکولاس بدون هیچ تردیدی پاسخ داد: جو، دوست عزیز، پاسخ فیلسوفانه من به سوال فیلسوفانه شما این است:

 

– وقتی که کودکی بیش نبودم و در اتریش تحت مراقبت کامل و زیر سایه پدر و مادرم زندگی می‌کردم، آن دوران بهترین دوران زندگی من بود.

 

– وقتی که به مدرسه می‌رفتم و چیزهایی یاد می‌گرفتم که الان می‌دانم، آن دوران بهترین دوران زندگی من بود.

 

– وقتی که برای نخستین بار صاحب شغلی شدم و مسئولیت قبول کردم و به خاطر کار و کوششم حقوقی دریافت کردم، آن دوران بهترین دوران زندگی من بود.

 

– وقتی که با همسرم آشنا و عاشقش شدم، آن دوران بهترین دوران زندگی من بود.

 

– جنگ دوم جهانی شروع شد، من و همسرم برای نجات جانمان مجبور به ترک وطن شدیم. موقعی که با هم صحیح و سالم، روی عرشه کشتی نشسته، عازم امریکای شمالی شدیم، آن دوران بهترین دوران زندگی من بود.

 

– موقعی که به کانادا آمدیم و صاحب اولاد شدیم، آن زمان بهترین دوران زندگی من بود.

 

– موقعی که پدری جوان بودم و بچه‌هایم جلوی چشمانم بزرگ می‌شدند، آن دوران بهترین دوران زندگی من بود.

 

– و حالا، جو، دوست عزیزم، من هفتاد و نه سال دارم. صحیح و سالم هستم، احساس نشاط می‌کنم و زنم را به اندازه‌ای که روز اول دیده بودمش، دوست دارم، و این بهترین دوران زندگی من است.

 

هیچ چیز ارزشمند‌تر از همین امروز نیست.

پی نوشت حامد دلیجه :

 

آیا به دختر جوانی که ۵۰۰ سال پیش خود را آرایش می کرد و شاد بود فکر کرده اید ؟؟ الان کجاست ؟؟ حالا به ۵۰۰ سال دیگه فکر کن.

یک شب به آسمان و شهر و روستایت نگاه کن- چراغ ها روشن هست و صدای ماشین ها میاد و مردم در حال تکاپو و تلاش هستند ولی کسی به ۲۰۰ سال پیش و اجدادش فکر نمی کنند و همه ی انسان ها از مرگ غافل میشن.

یک جمله ای حضرت علی داشت و اینکه چنان زندگی کن که فردا میمیری و چنان تلاش کن که اصلا نمیمری و… من احساس میکنم آنقدری که باید به مرگ فکر نمیکنن مردم. بابا ۱۰۰ سال دیگه رود هست،درخت هست، سیب و موز هست. فوتبال هست. شهر درخشان تر هست و… ولی من و تو نیستیم. من که موهای تنم سیخ میشه. چرا مردم به این مسایل فکر نمی کنند؟؟

آیا به سلول داخل بدنت فکر میکنی ؟؟ اون با خودش حال میکنه با سلول های دیگه دعوا میکنه و با کم شدن هموگلوبین بودجه ی کشورشون کم میشه و اعتصاب می کنن و…. اونها نمی دانند در خدمت بدن انسان هستند.

زندگی مثل برق میگذره. اگر عمر انسان را به عمر جهان تقسیم کنیم، عبارت به ۰ میل می کند. در این زندگی کوتاه برای درک هرچه بیشتر این هستی و خود و خدا تلاش کنید.

شاید بعد از ۵ میلیون سال دیگر یک موجودی بزرگ زمین را مانند درخت سیبی از منظومه ی شمسی بچیند و بخورد. و بگوید میوه ام الان رسیده هست. و ما انسان ها شاید به مانند سلول در زمین هستیم.

تصور کن سلول های داخل بدنت با هم گفتگو می کنند. یک سول به دیگری میگه این اتم ها و الکترون ها چقدر اسکل هستند و نمی فهمند دارند برای مای سلول  تلاش می کنند. بعدش یک سلول باهوش میگه شاید ما سلول ها هم برای یکی دیگه اینجوری باشیم. آهای سلول باهوش من میدونم بعضی هاتون حدس می زنید که برای موجودی بزرگتر(انسان) کار می کنید. آهای موجودی که از من بزرگتر هستی و شاید چند میلیون سال دیگه زمین من رو بخوری بدون منم میدونم. شاید تو هم حدس بزنی من میدونم!

این ها افکار همیشگی حامد دلیجه هست که باعث میشه به سفردر زمان و سیاهچاله فکر کنم!

ببینم از یک تا چهار بلدی بشماری؟؟؟

شاید بگی آره- یک دو سه چهار بیا:)

خب باشه فقط خواستم بگم ۴ ضربدر ۱۸ میشه ۷۲

 منبع : ریاضی صد

۲ نظرات

 1. سلام اقای مهندس.یی سوال داشتم در مورد نحوه تاثیرات معدل تو کنکور امسال،من معدل کتبیم خیلی خوب نشد ۱۶:۲۲ شد حالا به نظرتون میتونم رتبه زیر ۵۰۰ یا بهتر بیارم؟باید رنج درصدام چقدر باشه؟منطقه۳هستم.ولی سخت دارم میخونم واسه کنکور ولی این معدله فکرمو مشغول کرده ، از بعضی ها هم شنیدم تاثیر زیاد چندانی نمیزاره
  دانش آموز تنبلی نیستم فقط سر امتحانات نهایی امسال نمیدونم چیشد حوصله درس خوندن زیاد نداشتم.

  ممنون میشم یکم کمکم کنید.

  • سلام ساراخانوم
   معدلتون متوسط رو به بالاست و زیاد نگران نباشید.
   رشتتون را نگفتید ولی حدس میزنم تجربی باشید .چون اگر ریاضی بودید اونقدر دقت داشتید که رشتتون را بگین.
   شما برو درصدهای چند نفر رتبه ی ۴۰۰ منطقه ۳ رو نگاه کن. احتمالا اونا معدلش ۱۸-۲۰ هست حدودا.
   میانگیم میگیریم ۱۹
   به درصدهای اونها حدود ۷ درصد اضافه کن.
   حالا این ۷ درصد یک حرف کلی هست و باید درس به درس نگاه کنی.
   مثلا فیزیک ۱۹ گرفتی نیازی نیست اضافه کنی.
   مثلا دینی ۱۳ گرفتی بیا ۱۸ درصد اضافه کن.
   امیدوارم دستت اومده باشد.
   آرشیو قبولی های کنکور ۹۳ اینجا هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *