دی وی دی افزایش تراز هزار دی یک روز
خانه » مشاوره » مطالب انگیزشی » رتبه برتر می شوم. شرایط مهم نیست!
کانال تلگرام ریاضی 100

رتبه برتر می شوم. شرایط مهم نیست!

من باید رتبه برتر بشوم. شرایط مهم نیست!

حتما شما هم در اطرافتان دانش آموزانی دیده اید که کسب رتبه ی برتر یا شاگرد اول شدن در کلاس بخشی از وجود آن هاست.  برای این نوع داوطلبین کنکور، تلاش برای رتبه ی برتر شدن معنای دیگری دارد. اونها فقط میخوان که موفق بشن.

موزیک فیلم درمیان ستارگان را آنلاین گوش بدید همزمان با متن خوندن

 

 

هر درسی را که شروع به مطالعه می کنند بدون اینکه کاملا یادبگیرنش دست به گوشی نمی زنند. دوستان و فامیل تعجب می کنند که این بشرها چرا با ما کاری نداره!

به احتمال خیلی کم شمای خواننده ی ریاضی صد یکی از اونها هستید و به احتمال خیلی زیاد یکی از این افراد را در اطراف خود میشناسید… احتمالا ازش خیلی متنفر هستید یا شایدم خیلی عاشقش باشید چون آدم موفقی هست و خواهد شد.

شما یا باید رتبه برتر بشی یا حسرت بخوری
شما یا باید رتبه برتر بشی یا حسرت بخوری

میدونید که موفقیت از نگاه هر دانش آموزی یک تعریفی دارد.مثلا میگن: اگر شرایط خوب باشه و اگر کلاس کنکور برم و اگر آزمون ثبت نام کنم و اگر بی حوصله نباشم و بخونم میتونم موفق بشم، اما موفقیت برای افرادی مثل خود من حامد دلیجه تعریف دیگری دارد : مهم نیست چه اتفاقی قرار است بیافتد، ما مجبور هستیم برنده بشویم.

این چیزایی که قرار است در مورد خودم بنویسم همشون واقعیت هست:

مهم نیست که پدر من کارگر بوده. مهم نیست مادر من خانه دار هست. مهم نیست من در روستا بزرگ شدم. مهم نیست که در خانوادمون هیچ کس دانشگاه را ندیده.مهم نیست که در بین پسرعموهام و پسرخاله هام و پسردایی هام هیچ کس دانشگاه نرفته است.فقط در بین پسرعمه هام رفتن که اونم پیام نور! مهم نیست که کلاس کنکور نرفتم.مهم نیست که مشاور نداشتم. مهم نیست که مدرسه ی عادی درس خوندم. مهم نیست که مادرم یا پدرم اصلا نمی دانستند کنکور چیست و تست چیست! مهم نیست که من با کفش های پاره مدرسه میرفتم.مهم نیست که من به زور کرایه ی مینی بوس داشتم و اصلا کرایه ی سواری نداشتیم و بعضی روزها تا ۳ ساعت بعد از تعطیلی مدرسه کنار خیابون تنها منتظر مینی بوس بودم و هر سواری بوق می زد با سر تکان دادن میگفتم نه! مهم نبود که من از ۱۲ سالگی کارگری میکردم. مهم نبود دست فروشی کرده ام.اینکه در عروسی بستنی و نوشمک و تفنگ بفروشم و بقیه بچه ها بخرند و باهاش بازی کنند و من هم حدود ۱۲ ساله! مهم نبود با دوچرخه ام که ترک بند داشت، بین آشغال ها دنبال حلب و پلاستیک بودم برای فروشش. مهم نبود بعضی وقت ها بعضی وقت ها حتی شیطنت هایی مانند دزدی بچگانه بکنم!! مهم نبود که حتی تابستان بعد از سوم دبیرستان (قبل پیش دانشگاهی) کارگری کنم و بعد کار سریع دوش بگیرم و تست بزنم! گاج سفید فیزیک پایه را اونموقع با پول خودم خریدم یادمه. فیزیکم ۷۸ زدم تو کنکور.

قبلا بصورت پراکنده در مورد این مهم نیست های زندگیم در سایتم و جاهای دیگه گفته ام. در این لینک ها میتونید اشاره هایم را مطالعه کنید.

در واقع مهم نیست های زندگیم سختی هایی بودند که میوه اش را الان برداشت میکنم.

مقاله ی انگیزشی کنکوری ,روزهای سخت حامد دلیجه

متن انگیزشی رویاهای کودکی حامد دلیجه

داستان زیبای انگیزشی گنجشک و آتش

محکم بشین ! میریم که بترکونیم

با کلیک روی هر کدام از ۴ مورد بالا به صفحه ی مربوطه برید و بخونید.(توصیه میشه ابتدا اینجا رو تموم کنید بعدش اونجا برید)

بیشتر از حد توقع ظاهر شدن
بیشتر از حد توقع ظاهر شدن

ولی خب مهم نیست.من حامد دلیجه از اول ابتدایی تا پیش دانشگاهی شاگرد اول بودم. یکبار هم دوم نشدم. رتبه ی کنکورم و درصدهام خوب بود. دانشگاه خوبی و رشته ی خوبی مدرک گرفتم. مدرس و مشاور خوبی هستم و سایت خوبی دارم و درآمد و کار و شهرت خوبی دارم و ۲۵ سالم هست (شهریور ۹۵).

برگردیم به ادامه ی بحث : مهم نیست چه اتفاقی قرار است بیافتد، ما عادت داریم پیروز شویم.

تعریف زیبایی نیست؟ میخواهی شما هم تعریفت از موفقیت همین باشه؟ در این مطلب ریاضی صد میخواهم بهتون یادم بدم چطور شما هم اینگونه فکر کنید. و موفق شدن در درس و کنکور و زندگی را جزو عادت های خود تبدیل کنید.

۴ روش را در ادامه خواهیم گفت که اگر به این ۴ مورد پای بند باشید، کم کم شما هم تغییرات را در زندگی تحصیلی خود مشاهده خواهید کرد.

اولین روش : در هر روز دقایقی را به رویاهای خود اختصاص بدهید

رویا پردازی در سال کنکور
رویا پردازی در سال کنکور

 

لابد می گویید که وقت ندارید و سرتون شلوغ هست؟؟ حتما این مقاله رو بخونید پس. آخرین بار مغزت را کی تیز کردی ؟؟

داوطلبان برتر کنکور بهانه تراشی نمی کنند. اگر میخواهید تلاش برای رتبه ی برتر شدن برای شما یک عادت باشد، بایستی در هر روز حدود نیم ساعت فقط به فکر کردن در مورد رویاهای خود اختصاص بدهید.

قبلا در سایتم در مورد قدرت رویاها مطلب نوشتم، همه چیز از رویا شروع می شود از اینجا بخونیدش.
در مورد ساعات و دقایق اختصاص به رویا هم زیاد مقرراتی نباشید. در حد روزی یک ربع الی یک ساعت چیز خوبی هست.

فواید موفقیت در کنکور
فواید موفقیت در کنکور
باید خود را بعد از موفق شدن تصور کنید. لحظه ای که به عنوان رتبه برتر دارید تقدیر میشین. لحظه ای که تو سطح شهر همه میگن حامد دلیجه رتبش ۲۰۰ شده. لحظه ای که تمام کنکوری های شهر خودت تا سالها بعد از کنکورت هم میشناسنت و به خاطر میارنت. یجور برند میشی تو جامعه.شما را اسم و فامیلت را ترکیب میکنن و باهم میگن (حامد دلیجه) لحظه ای که در دانشگاه با باهوش ترین و پرتلاش ترین بچه ها همکلاسی میشی و حداقل ۴ سال بینشون زندگی میکنی و بزرگ میشی. لحظه ای که مثل الان من  الگوی دیگران میشین و بهشون درس میدین را تصور کنید 🙂

دومین روش : هدف های بزرگ خود را بشکنید

شکستن موفقیت به موفقیت های کوجک
شکستن موفقیت به موفقیت های کوجک

 

خیلی از دانش آموزانی که از تلاش برای کسب رتبه ی خوب دست بر میدارند اینجوری هست که : یک زمزمه ای از درونشان بهشون میگه چقدر میخوای سختی تحمل کنی؟؟ میخوای مثل خر درس بخونی؟ ارزشش رو داره ؟(پرانتز نوشت :اگه به درس علاقه نداری ارزشش رو ندارد اگر علاقه داری بله دارد). اگر شما به این زمزمه ی بدجنس توجه کنید کارتون ساخته هست.

اگر میخواهید این صدا را کمتر بشنوید و یا پاسخی به آن داشته باشید، باید اهداف کوچک و قابل اندازه گیری داشته باشید تا هربار پس از مدت کوتاهی تلاش که به اهداف تان میرسید، شاد شوید و از مسیری که انتخاب کردید راضی باشید.

خب چطوری دسیبل این صدا رو کم کنیم؟ یا با ارسال موجی برابر اما با فاز مخالف و بر هم نهی محوش کنیم؟ (نترسید اگر فیزیک چهارم دبیرستان نخوندید اینا فیزیک پیش هست مبحث موج 🙂 )

باید برای خودتان هدفهای کوچولو بذارید که به راحتی قابل سنجش باشند و بعد از رسیدن به اون هدفها به خودتون جایزه بدید و شنگول و شاد بشین.

راحت کردن اهداف بزرگ به اهداف کوچک
راحت کردن اهداف بزرگ به اهداف کوچک
این اهداف مناسب ترینش برای خود من تراز آزمون آزمایشی بود. همچنین موفقیت در امتحان های کلاسی مدرسه که زودتر از همه تحویل میدادم و هیمشه هم ۱۰۰ میزدم.

معلم شیمی مدرسمون حدود ۱۳ آزمون در سال پیش دانشگاهی ازمون گرفت. هممشون رو ۱۰۰ زدم 🙂

در یکی از آزموناش که خیلی سخت بود نفر اول مدرسه دخترانه شهرمون  ۵۷ درصد زده بود ولی من بازم ۱۰۰ بودم!

رتبه ی برتر شدن یک هدف نیست. یجور رویا هست بچه ها. در مورداینکه چطور تفکر یک رتبه ی برتر داشته باشیم قبلا در سایتم ۵ مقاله نوشتم که اگه فرصت بشه ادامشم میدم. اون مقاله ها را هم میتونید به ترتیب بخونید.

افزایش تراز و درصد در آزمون
افزایش تراز و درصد در آزمون

(موارد بالا را لطفا بعد از اتمام این مقاله بخونید)

سومین روش : عجله نکنید و صبر داشته باشید

صبور بودن در سال کنکور
صبور بودن در سال کنکور

 

این روش رو اگر خوب دقت کنید جزیی از روش دوم هست. آدمی که اهداف بزرگ خودش را شکسته میدونه داره به چه سمتی میره و صبر خواهد داشت. اما یکم در محتوا باروش دوم فرق داره. هیچ کسی یک هفته یا یک ماهه رتبه ی برتر نشده است. این مصاحبه ها و تقدیرها سال ها درس خواندن پشتش نهفته هست. سالها تست زدن. سالها بیخیال شدن رفیق بازی و… جوهر هر آدمی در پشت صحنه ی نمایش نهفته است نه در خود نمایش!
هر وقت دلتون سمت درس نمیره و میخواهید تلگرام بیایید و چرت و پرت بگید و… به یاد بیارید که : هر دقیقه ای که برای موفقیت در کنکور تلاش نمی کنید یک نفر دیگه داره در همان دقیق تست میزنه و خودش رو بالا میکشه.

زندگی و موفقیت ساده هست. همیشه هر احتمالی وجود دارد. اگر هوشمندانه حالت انجام را افزایش بدی احتمال وقوع آن کار زیاد میشه. و اگر صبور باشی این کار را انجام خواهی داد. اسطوره های دنیا در همین شرایط شکل گرفته اند.

چهارمین روش : زمینی ها را فراموش کنید و سرتون تو کار خودتان باشد

بیخیال شدن زمینی ها
بیخیال شدن زمینی ها

 

بعضی وقت ها تنها باشید. بعضی وقت ها شب تا صبح بیدار باشید. اشکالی ندارید بعضی وقت ها درس نخوانید. شاید بگویید این در تضاد با توصیه بالا هست که یک دقیقه از دست ندهید. خیر این یجوری مرتبط با روش اول هست که در مورد اختصاص دادن به رویا هست. ولی خب از جنس بی خیالی هست. از جنس بی توجهی به حرف و حدیث مردم عادی هست. اگر شب روز بی وقفه درس بخونید ذهن شما خسته میشه و میبری از درس.
بعضی وقت ها نیاز هست استراحت کنیم. بعضی وقت ها نیازه بیرون بریم قدم بزنیم. استراحت یعنی آماده کردن خود برای تلاش بعدی. پس در زمان استراحت بهترین کاری که میتونید انجام بدید خود انگیزشی هست.

من حامد به شخصه با پیاده روی، با آهنگ گوش دادن و با دوش گرفتن و موارد مشابه فکرم باز میشه و محکم تر از قبل به سمت رویاهام میرم.

مهندس حامد دلیجه

منبع : ریاضی ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code