دی وی دی افزایش تراز هزار دی یک روز
خانه » مشاوره » مطالب انگیزشی » چطور رتبه ی برتر کنکور شویم (قسمت ششم)
کانال تلگرام ریاضی 100

چطور رتبه ی برتر کنکور شویم (قسمت ششم)

قسمت ششم : ناخودآگاه تجمعی

ناخودآگاه داوطلب کنکوری

عزیزانی که قسمت های قبل را مطالعه نکرده اند، این مقاله قسمت ششم می باشد.

لطفا با کلیک روی قسمت های پیشین آن ها را به ترتیب مطالعه کنید و سپس این مقاله را مطالعه کنید.

مطالب به هم پیوسته و به شکل رمان است. اگر نخونید این قسمت رو نمیفهمید.

 

 

نکته ای که دارم برای شما می گویم به شدت قدرتمند است. هرچند خواهید گفت احتمال اینکه رتبه ی برتر شوی خیلی کم است. اما این را هم مانند همان کاغذی که کامپیوتر چاپ می کرد نگاه کن. بهش باور کن. کافیه ایمان داشته باشی که کاری که انجام می دهی به حقیقت تبدیل خواهد شد. و خواهید دید تبدیل می شود.

شاید بگویید آقای دلیجه در مورد اون کاغذ کامپیوتر فرد آشفته می شود و باعث شده دستش بندازند و این چیزی که میگی فرق داره. حتما می گویی نمیتونم باور کنم که ۶ ماه دیگه من هم رتبه برتر شده ام.

ببین داوطلب کنکوری، حتی اگر شما به این نکته باور نداشته باشی، باز کار خودش را خواهد کرد. هرچقدر بتونی این باور را به درون خودت بیشتر نفوذ بدی، قوی تر خواهد شد. در مورد اون تهدید چطوری به ترس تبدیلش کردی؟ با قوه ی تخیل خود!

قوه ی تخیل

تخیل قسمت مخفی شده ی ذهن شما است. که خیلی قوی تر از قسمت آشکار آن است. کل زندگی شما توسط بخش مخفی ذهن هدایت می شود. بخش هوشیار فقط کارهای سطح پایین مثل دست شویی رفتن و غذا خوردن و … را مدیریت می کند.

قسمت مخفی ذهن توسط چه چیزی کنترل می شود؟ از چه چیز بیشتر حرف شنوی دارد؟
کلمات! به شدت برده ی کلمات است. کلمات افسار ذهن ناخودآگاه را بدست می گیرند. میدونی الان چرا نمی خواهی باور کنی که ۶ ماه دیگه میتونی رتبه برتر کنکور بشی؟
نمیدونی؟ خب من میگم.

حقیقت این است که شما از اول ابتدایی تا دیپلم به خودت گفتی که نمیتونی رتبه برتر و دانش آموز عالی بشی. این جملات و واژه ها در قسمت نیمه هوشیار مغز شما رسوخ کرده اند. ریشه دوانده اند. تمام افکاری که در گذشته داشتی و تمام کلماتی که بر زبان آوردی و تمام گفتگوهای درونی که با خودت کردی همونجا حک شده است. و در زمانی طولانی، مانند لایه ی ورقه ورقه ی زمین که نظریه ی داروین است، تصویر فعلی شما با این کلمات ساخته شده است. بدون اینکه خودتم متوجه باشی، صحبت های درگوشی با خودت و اتفاقات گذشته شما را قانع کرده اند که نمیتونی رتبه ی برتر کنکور بشی.

قدرت کلمات

بذارید شفاف تر صحبت کنم. تو هرچی که برای رتبه برتر شدن نیاز هست رو داری. خیلی بیشتر از اون حدی که فکرش رو بکنی امکانات داری.
هردیدگاهی که نسبت به خودت داری، آن دیدگاه چنان قدرتمند است که بدون اینکه بفهمی تقدیر شما را رقم می زند.
محیط اطراف و دوستان و اتفاقات با یک محاسباتی دقیق، منطبق میشه بر نگرش و تصویری که از خودت داری.

شاید الان کمی امیدوار شده باشید. و بگویید آقای دلیجه از کجا باید شروع کنم؟ همه یسری حرف میزنن. اما ۰ تا ۱ کار را نمیگن. همش از ۰٫۲ و ۰٫۷ صحبت می کنند. مثل آدم نمیگن بیا این ۰ و این ۰٫۱ و۰٫۲ و … برسن به ۱

 

برمی گردیم به مثال کاغذی که از کامپیوتر بیرون می آمد. میدونیم که چیزی واقعی نبود. اما اونقدر شرایط جور در می آمد که طرف فکر می کرد واقعی است. تنها چیزی که لازم است انجام بدی اینه که خودت را فریب بزنی. همان ترفند را روی خودت پیاده کنی. ناخودآگاه ما خیلی اسکل و کم هوش هست. راحت باور می کند. از اول ابتدایی تا الان تلقین هایی که بهت شده، ولو اینکه تلقین دروغی باشند، موفق شده بودند نا خودآگاه خنگ ما را فریب بدهند. بارها شده چیزهای غیرواقعی را اینطوری باور کرده ایم.

فریب ناخودآگاه

الانم همینه. باید تلاش کنی و روی ناخودآگاهت تاثیر بذاری. بعد مدتی وقتی اونجوری که میخواستی تحت تاثیر و نفوذ قرار گرفت، میتونی به هر درصد خوبی که میخواهی برسی. هرساعت مطالعه ای که دوست داری داشته باشی. هر رتبه ای که در آزمون های آزمایشی می خواهی بدست بیاری. و نهایت رتبه ی ۲ رقمی یا ۳ رقمی کنکور بشی. فراموش نکن نویسنده ی این جملات خودش رتبه ی ۲۲۵ کنکور است. چیزی که خودش انجام داده را به شما می گوید. به هر سطح درسی که می خواهی میرسی. چرا؟؟

چون قسمت مخفی ذهنت قانع شده است که میتونی بهشون برسی. علت اینکه الانش قبول نمیکنی که رتبه برتر نمیشی. به همون علت قبول میکنی که رتبه برتر میشی. رتبه ی کنکور هر فردی بازتاب گفتگوهای درونی او در سالهای اخیراست.

فیلم inception رو حتما ببینید.

قسمت های بعدی در آینده 🙂

تمام.

مهندس حامد دلیجه

۴ آذر ۹۶

۰۹۳۸۳۳۵۰۹۸۳

۲ نظرات

 1. سلام اقای مهندس دلیجه عزیز
  خدا قوت
  ممنون بابت وقتی که میذارید و لطفی که به مخاطباتتون دارید
  مطالبتون مفیدن اما اجازه بدید یه انتقاد خصوصی کنم (تو بخش دیدگاه، عبارت پیام خصوصی ندیدم مجبور شدم اینجا پیام بدم!)

  راستش من احساس اشفتگی و غیر منسجمی تو سایتتون بهم دست میده، و احساس می کنم مطالب غیر مفیدن!!! (غیر مفید نیستن، احساس غیرمفید بودن به ادم القا می کنند فقط)
  و دلیل عمده ش به خاطر نوع فونت ها (و حتی اندازه فونت ها!)، انواع رنگهای ناهماهنگ و استفاده بیش از حد از رنگ و لعاب،تصاویر متحرک اونهم اول سایت…

  اینها کمی چشم آزار هستن و باعث میشه داوطلب حس راحتی و نزدیکی بهش دست نده
  حداقل برای من که اینجوری بوده و شاید به راحتی از روی مسائل بگذرم!!

  امیدوارم جزو اندست از ایرانی هایی باشید که نقد رو حتی اگه مخالف باشن رو بپذیرند و ناراحت نشن 🙂
  براتون بهترین ها رو ارزو می کنم
  موفق تر باشید و لحظه به لحظه در اوج…

 2. ادامه کامنت قبلیم:
  در واقع اعتبار سایت رو به نظرم کم می کنه استفاده از رنگ های مختلف بیش از اندازه

  در ضمن اسم سایتتون عالیه! درود بر شما
  ریاضی ۱۰۰👌🏻👌🏻👌🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code