دی وی دی افزایش تراز هزار دی یک روز
خانه » جزوات کنکوری » شیمی » گرانترین عناصر جهان
کانال تلگرام ریاضی 100

گرانترین عناصر جهان

در اینجا نگاهی به گران قیمت ترین و گران ترین عنصر طبیعی شناخته شده می پردازیم:
گران قیمت ترین عنصرطبیعی فرانسیم است. فرانسیم به صورت طبیعی، تجزیه می شود و نمی توان آن رابرای استفاده جمع آوری کرد. فقط تعداد کمی از اتم ها ی فرانسیم به صورت تجاری تولید شده اند، بنابراین اگر شما بخواهید۱۰۰گرم فرانسیم را تولید نمایید، باید انتظار پرداخت چند میلیارد دلارآمریکا برای آن باشید. لوتتیم گرانترین عنصری است که شما می توانید سفارش خرید آن را بدهید. قیمت۱۰۰ گرم لوتتیم حدود۱۰٫۰۰۰ $ است یعنی چیزی بیش از سی میلیون تومن.

گرانترین عناصر جهان
عناصر با عدد اتمی بیشتر از اورانیم، به طور کلی بسیار گرانند. این عناصرمعمولا توسط انسان ساخته شده اند، به علاوه هزینه ایزوله کردن مقدار ناچیزی از عناصری که دارای عدد اتمی بیشتر از اورانیم هستند نیز وجود دارد که اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال، به لحاظ زمان ، نیروی انسانی، مواد و غیره، هزینه کالیفرنیم حدود۲،۷میلیارد دلاربه ازای هر۱۰۰ گرم تخمین زده می شود. شما می توانید این قیمت را باهزینه پلوتونیوم که بین۵٫۰۰۰ تا۱۳،۰۰۰ دلار درهر۱۰۰ گرم با توجه به خلوص آن می باشد مقایسه کنید.
هزینه ضد ماده بیشتر از ماده است.
البته، می توان استدلال کرد ضدعناصر،که از لحاظ فنی عناصری خالص هستند، به طور کلی گران تر ازعناصراند. جرالد اسمیت هزینه پوزیترون راحدود ۲۵ میلیارد دلار در هر گرم در سال ۲۰۰۶ تخمین زده. ناسا رقم ۶۲،۵تریلیون دلار به ازای هرگرم از پاد ذره در سال ۱۹۹۹هزینه کرده است.

منبع : ریاضی صد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *